Jandarma; Her Zaman Yurt, Ulus ve Cumhuriyete Aşk ve Sadakatle bağlı, Tevazu, Fedakarlık ve Feragat Örneği Bir Kanun Ordusudur.
Mustafa Kemal Atatürk

Tarihi ve Kuruluşu


 Jandarma Genel Komutanlığının emniyet ve asayişi sağlama kapasitesini artırmak ve birliklerini çağın gereklerine uygun şekilde teçhiz etmek amacıyla ilave kaynak arayışından yola çıkarak, Jandarma Genel Komutanlığını desteklemek üzere 1986 yılında vakıf kurulması düşünülmüş ve çalışmalara başlanılmıştır.

  Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde başlatılan çalışmaların Genelkurmay Başkanlığınca uygun görülmesi üzerine; İçişleri Bakanlığından onay alınarak, ilgili mevzuatlar doğrultusunda kuruluş için gerekli işlemler gerçekleştirilmiştir. Vakfın kuruluşu, 06 Eylül 1997 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

   Kuruluşundan çok kısa bir zaman sonra yurdun büyük bir bölümünde faaliyet gösteren Jandarma Asayiş Vakfı, bir çok hamiyetli vatandaşımızın maddi ve manevi katkısı ile gelişmiş, önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

  27 Eylül 1997 tarihinde yapılan 1. Olağan Genel Kurul Toplantısında Vakıf  senedi hükümleri gereği, Yönetim Kuruluna teşkilat dışından seçilmesi gereken üyeler ile Denetim Kurulu üyelerinin seçimi yapılarak, bu tarihe kadar toplanan bağış ve yardımlar bütçe olarak Yönetim Kuruluna tahsis edilmiştir. CUMHURİYETİN DAHİLİ SİYASETİ, VATANDAŞIN YAŞAYIŞINI HİÇ BİR NÜFUZ VE TASALLUTUN TESİRİNDE BIRAKMAKSIZIN TEMİN ETMEKTİR.
BU SİYASET; DİKKATLE TAKİP OLUNMAKTADIR.
BU HUSUSTA CUMHURİYET JANDARMASININ HİZMET VE FEDAKARLIĞI YÜKSEK TAKDİRLERİNİZE LAYIKTIR.
BUNU MEMNUNİYETLE İFADE EDERİM.
                                                                                                                                                                                                                  M. KEMAL ATATÜRK